در گفتگو با یک متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی دست عنوان شد

داشتن انگشتان اضافی در دست و پای نوزادان یکی شاعترین ناهنجاری های مادرزادی در نوزادان است

 

دکتر علی مرادی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با خبر نگار وبدا در مورد نوزادانی که با انگشت اضافه در دست متولد می شوندگفت: پلی داکتیلی به معنای داشتن انگشت اضافی یا انگشتان اضافه در دست است. این بیماری یکی از شایعترین ناهنجاری های مادرزادی دست است و از هر 500 تولد در یک نفر وجود دارد و می تواند به اشکال متعددی ظاهر شود .

 دکتر مرادی افزود: پلی داکتیلی می تواند به علت  اختلالی ژنتیکی (موتاسیون در کروموزوم 7) به وجود بیاید که در آن فرد بیمار بیش از پنج انگشت در هر دست یا پا دارد. این بیماری از شایع ترین بیماری های مادرزادی است.

وی با اشاره به اینکه والدین مبتلا می توانند بیماری را به فرزندان انتفال دهد خاطرنشان کرد:گاهی پلی داکتیلی همراه با به هم چسبیدن انگشتان است و ممکن است همزمان در دست ها و پا ها وجود داشته باشد.

 

دکتر علی مرادی در پاسخ به اینکه علت پلی داکتیلی یا چند انگشتی چیست افزود:در زمان جنینی دست ابتدا به شکل یک پارو است و سپس در قسمت هایی از آن شکاف هایی ایجاد شده و انگشتان از هم جدا میشوند. گاهی اوقات انگشتان به درستی از هم جدا نمیشوند و نتیجه آن دستی است که دو یا چند انگشت آن به هم وصل است که به آن سینداکتیلی میگویند.گاهی هم بیش از چهار شکاف ایجاد شده و در نتیجه بیش از پنج انگشت درست می شود که به آن پلی داکتیلی می گویند. گاهی هم این دو اتفاق با هم میفتد. ژنتیک در ان دخیل است یعنی در صورت اینکه یکی از والدین یا هر دوی انها چند انگشتی باشند احتمال ابتلای کودک به این بیماری بیشتر است.

اشکال پلی داکتیلی: انگشت اضافه به شکل های متفاوتی ظاهر میشود. این انگشت می تواند به صورت زائده ای  پوستی یا گوشتی  در کنار انگشت باشد یا اینکه خصوصیات یک انگشت کامل را داشته باشد. در بعضی موارد استخوان های آن به استخوان های کف دست متصل است.گاهی انگشت در انتها دو شاخه می شود و دو انگشت به وجود می آورد. انگشت اضافه در بیشتر موارد کنار انگشت کوچک دست رو به بیرون قرار دارد. در بعضی موارد انگشت اضافه در طرف انگشت شست است.به ندرت اتفاق می افتد که انگشت اضافه بین انگشتان میانی قرار داشته باشد.

تشخیص بیماری: معمولا  در کلنیک  بدون ازمایش اضافه صورت می گیرد و با رادیوگرافی ساده میتوان تیپ ناهنجاری را تشخیص داد.

روش درمان انگشتان اضافه یا پلی داکتیلی : بهترین روش خارج کردن انگشت اضافه٫با عمل جراحی میباشد. در صورتی که انگشت اضافه میان سایر انگشتان باشد بهتر است عمل جراحی در سن شش ماهگی انجام شود. وقتی انگشت اضافه در کنار انگشت کوچک رو به بیرون قرار داشته باشد بهتر است عمل جراحی در سن یک سالگی انجام شود؛ و وقتی انگشت اضافه در طرف شست قرار داشته باشد بهترین زمان برای عمل جراحی آن یک و نیم سالگی است. در هر صورت عمل جراحی باید قبل از پنج سالگی انجام شود. جدا کردن انگشت اضافه با بستن نخ به دور ریشه آن ممکن است موجب خونریزی‌های شدید شود و باید از انجام آن خودداری کرد. پس از تولد نوزادان مبتلا به این بیماری به دلیل احتمال همراهی این بیماری با سایر بیماری‌های مادرزادی٫نوزاد باید توسط پزشک معاینه کلی شود.

 

گفتنی است :پس از انتشارخبر تولد نوازاد24 انگشتی درگناباد و یک مورد مشابه از مشهد برای درمان به بیمارستان امام رضا(ع) مراجعه کرد که هر دو تحت حمایت موسسه میزبانان خورشید و  زیر نظر دکتر علی مرادی متخصص ارتوپدی به پس از تکمیل سن مورد نیاز برای عمل تحت عمل جراحی قرار خواهند گرفت.